ASporty meddržavni sestanek / ASporty transnational meeting

V okviru projekta “ASporty”, kjer poleg Društva za kulturo inkluzije sodelujejo tudi Centar za autizam Rijeka (Hrvaška) in Klettaskoli (Islandija), smo se odpravili na Islandijo na meddržavni srečanje.

Včeraj smo prispeli v glavno mesto Islandije, Reykjavik ter si ogledali nekaj zanimivih naravnih znamenitosti.

Danes so nas prijazni gostitelji iz Islandije povabili v šolo Klettaskoli. Prisotni smo bili na tečaju plavanja, na uri gibanja in plesa ter badmintona. Poslušali smo zanimivo in poučno predavanje vedenjske terapevtke. Šola, zaposleni in otroci so nas navdušili!

Navdušeno čakamo naslednje zanimive in poučne dogodivščine v deželi ognja in ledu!

[ENGLISH]

An integral part of the “ASporty” project with the three participating partners, namely Association of inclusive Culture, Centre for Autism Rijeka (Croatia) and Klettaskoli (Iceland), are the so called transnational meetings.

One of these is being held in the course of this week. Yesterday we have arrived in the capital of Iceland, Reykjavik and discovered some interesting natural sights.

Today, our kind hosts from Iceland invited us to the Klettaskoli school. We were present at the swimming course, sports and dance lessons and badminton. We listened to an interesting and instructive lecture by a behavioral therapist. The school, staff and children impressed us immensely!

We are looking forward to the coming exciting adventures in the land of fire and ice!

Project is co-fnded by European Comission.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *