ASporty

Projekt ‘ASporty’ je projekt Evropske unije. To pomeni, da Evropska unija podeli del denarja za izvajanje aktivnosti.

V projektu sodelujejo tri organizacije iz treh različnih držav. Iz Slovenije prihaja Društvo za kulturo inkluzije, iz sosednje Hrvaške Centar za autizam Rijeka (Hrvaška), iz oddaljene Islandije pa Klettaskoli.

Projekt traja od januarja 2020 do decembra 2021.

Sestavljen je iz treh delov:

1. posebni športni program za otroke z avtizmom,
  2. srečanje vseh treh partnerskih organizacij
  3. objava rezultatov projekta

Glavni cilj projekta je, da med seboj delimo naše izkušnje in znanje. Da se iz tega kaj novega naučimo, da ostanemo partnerji v projektih tudi v bodoče.

Skupaj s partnerji smo izdali 8 brošur na različne teme, ki naslavljajo področje športa in posebnih potreb. Te najdete spodaj. Vabljeni k ogledu in prebiranju.

[ENGLISH]

The Asporty project

The aim of the project is deepening cooperation of three participating partners in the field of sports: Klettaskoli from Iceland, Centre for Autism Rijeka from Croatia and Association of Inclusive Culture from Slovenia.

The project lasts from January 2020 to December 2021 and is funded under the Erasmus+ programme (Sport).

It consists of three parts:

In the first, practical part, each partner organisation performs special sports programme for athletes (children and youngsters with Autism spectrum disorder, intellectual and combined disabilities).

The second part are the Transnational meetings of staff with the aim of learning about good practices abroad and the last part is the promotion of the project activities and outcomes.

The main objectives of the project are:

– upgrading our existing sports programmes for our athletes,

– providing quality afternoon free time with sports activities to encourage social inclusion and equal opportunities in sport in each partner organization,

– developing and improving natural forms of body movement, basic motor skills, gross and fine motor skills of athletes,

– monitoring progress and development of athletes as well as

– awareness raising to the parents and teachers about healthy and complete development of children through sport.

Together with the partners, we have issued 8 brochures on different topics, concerning sports and special needs.

[ENGLISH VERSION]

ASporty BALANCE

ASporty COORDINATION

ASporty ENDURANCE

ASporty FLEXIBILITY

ASporty STRENGTH

ASporty MONITORING

ASporty SPEED and PRECISION

ASporty UNDESIRED BEHAVIOUR

“The European Commission’s support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.”