MEDNARODNO PROSTOVOLJSTVO
Ste stari od 18 do 30 let in iščete možnost, da bi pomagali širši skupnosti v Evropi in zunaj nje? Želite pridobiti nove izkušnje v tuji državi, a ne veste, kje bi začeli? Pišite nam na drustvo.zakulturoinkluzije@gmail.com! Mi vam lako pomagamo!
Dejavnosti programa Evropske solidarnostne enote, v katerih lahko sodelujete, so večinoma čezmejne prostovoljske dejavnosti. Ti projekti so odlična priložnost, da pomagate, pridobite nova znanja in spretnosti, preživite nekaj časa v tujini, se morda naučite tujega jezika – in se gotovo vrnete z nepozabnimi spomini.
Med številnimi temami, ki jih zajemajo projekti (kot so okolje, zdravje, vključevanje, digitalne tehnologije, kultura, šport), boste gotovo našli nekaj, kar vas zanima in ustreza vašem profilu.
Finančna sredstva in podpora evropske solidarnostne enote pomagajo mladim, da sodelujejo v projektih, ki koristijo skupnostim bodisi v domači državi ali v tujini. Sodelovanje v teh projektih navdihuje in krepi samozavest ter daje priložnost, da nekaj spremenite na bolje in hkrati razvijate svoje spretnosti in kompetence.
Izbirate lahko med individualnimi in skupinskimi prostovoljskimi dejavnostmi.
Individualno prostovoljstvo lahko traja od 2 do 12 mesecev s polnim delovnim časom (od 30 do 38 ur na teden), omogoča vam, da prispevate k vsakdanjemu delu organizacije, ki dejavno koristi lokalni skupnosti, običajno je čezmejno – tj. v drugi državi (čeprav je lahko tudi v domači državi – to so projekti znotraj države), v nekaterih primerih lahko sodelujete krajši čas (od 2 tednov do 2 mesecev) – denimo udeleženci z manj priložnostmi ali invalidnostjo.
Skupinsko prostovoljstvo
Če ne morete sodelovati daljši čas, vendar kljub temu želite pomagati skupnosti, je na voljo skupinsko prostovoljstvo:
lahko traja od 2 tednov do 2 mesecev, s polnim delovnim časom (od 30 do 38 ur na teden), sodelujete z mladimi iz najmanj 2 različnih držav
skupina od 10 do 40 prostovoljcev vključuje mlade z manj priložnostmi, običajno poteka v tujini, čeprav je lahko v domači državi.
Če odhajate v tujino, sodelujeta dve organizaciji:
podporna organizacija – sedež ima v domači državi, pomagala vam bo pri pripravi na izkušnjo v tujini (prej se je imenovala „organizacija
pošiljateljica”).
gostiteljska organizacija – sprejela vas bo in vam pomagala v vaši državi destinacije.
Kateri stroški se krijejo?
Zavarovani ste z dopolnilnim zavarovanjem. Dostopate lahko do številnih podpornih storitev, denimo jezikovne podpore in
usposabljanja. Osnovni stroški (potovanje do kraja dejavnosti in nazaj, nastanitev in hrana). Prejeli boste tudi žepnino. Za osebe s posebnimi potrebami (npr. invalidnost) se lahko krijejo tudi dodatni stroški.
Leta 2017 smo pridobili znak kakovosti Evropske solidarnostne enote za obdobje 2021-2027. Znak kakovosti je potreben za zagotavljanje kvalitete sodelujočih organizacij in skladnosti z načeli in cilji programa Evropska solidarnostna enota glede njihovih dolžnosti v vseh fazah aktivnosti. To pomeni, da imamo vlogo organizacije gostiteljice mednarodnih prostovoljcev in vlogo organizacije pošiljateljice
prostovoljcev v tujino. Do zdaj je naše društvo gostilo in pošiljalo številne prostovoljce iz Irske, Španije, Hrvaške, Francije, Portugalske, S. Makedonije, Srbije, Češke, Bosne in Hercegovine, Turčije…
Registriraj se in poišči svojo priložnost za mednarodno prostovoljno delo na evropskem portalu.
Če še vedno nisi prepričan/a, preberi vtise naših prostovoljcev na blogu spletne strani.
Če imaš težave pri iskanju priložnosti za mednarodno sodelovanje, nam piši. Marja Medved je na društvu koordinatorka prostovoljcev, njen mail: marja.medved@drustvozakulturoinkluzije.eu
Lahko se prijaviš tudi preko e-pošte društva: info@drustvozakulturoinkluzije.eu
Obvestite me o novih priložnostih za mednarodno prostovoljno delo!