S projektom “Bodi moj sopotnik” smo si prizadevali povečati vključevanje oseb s posebnimi potrebami (PP) v našo lokalno skupnost ter jim zagotoviti individualno podporo, prilagojeno njihovim specifičnim potrebam. Naš prvi cilj je bil zagotavljanje individualne pomoči in pod-pore osebam s PP v vsakdanjem življenju. Vsaka oseba s PP, vključena v projekt, je imela podporno osebo, ki je nudila prilagojeno pomoč glede na njihove specifične potrebe. Ta pomoč je vključevala učno pomoč in spodbujanje samostojnosti, kjer so se osebe s PP učile uporabe mestnega prevoza, storitev pošte, banke in zdravstvenih storitev, kot je lekarna. Poleg tega so razvijali socialne veščine in se učili pravil vedenja v različnih okoljih, kot so kino, gledališče in muzej.
Vključevanje v lokalno skupnost je bilo podprto z različnimi dejavnostmi, kjer so se osebe s PP družile med seboj in povečevale svojo socialno mrežo. Organizirali smo prostoročne dejavnosti, kot so obiski razstave mačk, filmski večeri, plesni večeri, izmenjevalnice oblačil in predmetov ter pohodi na Ljubljanski grad in Rožnik. Te dejavnosti so jim omogočile kakovostno preživlja-nje prostega časa ter razvijanje komunikacijskih in motoričnih spretnosti.
Projekt je vključeval tudi skupinske delavnice in dogodke, ki so povezovali osebe s PP z osebami brez posebnih potreb. Udeleženci so se med delavnicami spoznavali, sodelovali in si med seboj pomagali, ob tem pa se učili o trajnostnem razvoju in digitalnem opismenjevanju. Na ta način smo povečali socialno mrežo oseb s PP ter spodbudili medsebojno sodelovanje in podporo.
Pomemben del projekta je bila usposobitev skupine 20 mladih prostovoljcev za nudenje indivi-dualne pomoči in podpore osebam s PP. Prostovoljci so kot podporne osebe pomagali družinam oseb s PP in ustvarjali pogoje za lažje vključevanje teh oseb v lokalno skupnost. S svojim delom so predstavljali vzor in sopotnika osebam s posebnimi potrebami na poti do doseganja večje samostojnosti ter služili kot zagovorniki inkluzije in socialnega vključevanja oseb z manj priložnostmi.
Nadalje smo se osredotočili na nudenje strokovne podpore staršem in skrbnikom oseb s PP. Organizirali smo podporne skupine, kjer so starši in skrbniki prejemali strokovno pomoč pri reševanju izzivov, povezanih z vzgojo otrok s PP. Te skupine so bile vir informacij o zdravstvenem, šolskem in pravnem sistemu ter načinih spopadanja s socialno izolacijo in osebnimi teža-vami v družini.





V podporne skupine smo povabili strokovnjaka za sistemske ureditve za osebe s posebnimi potrebami, strokovnjaka za pravice oseb s posebnimi potrebami, psihoterapevta ter specialnega in rehabilitacijskega pedagoga. Starši so poročali, da so izkušnje teh strokovnjakov izjemno dra-gocene. Prijateljstva, ki so se oblikovala v teh skupinah, so se ohranila in bodo trajala tudi po zaključku projekta.
Projekt je vključeval skupinske delavnice in dogodke, ki so povezovali osebe s posebnimi po-trebami (PP) z osebami brez posebnih potreb. Udeleženci so se med delavnicami spoznavali, sodelovali in si pomagali, ob tem pa pridobivali znanja o trajnostnem razvoju in digitalnem opismenjevanju. S tem smo povečali socialno mrežo oseb s PP ter spodbudili medsebojno sode-lovanje in podporo.
Poleg tega smo se osredotočili na ozaveščanje javnosti o socialni izključenosti oseb s PP. S po-močjo različnih metod diseminacije smo širili zavedanje o pomenu socialne inkluzije. Aktivno sodelovanje oseb s PP v lokalni skupnosti je odprlo nove priložnosti v socialnem okolju, kar je prispevalo k večji vključenosti in podpori. Na dogodke smo povabili tudi meščane Ljubljane in pripadnike lokalne skupnosti, da bi okrepili vezi in razumevanje med vsemi udeleženci.
Med našimi aktivnostmi je izstopal inkluzivni izlet na kolesih, s katerim smo želeli pritegniti lokalne prebivalce, da se nam pridružijo v trajnostnem izletu z okolju prijaznimi prevoznimi sredstvi. Ta dogodek je hkrati ozaveščal o inkluziji in spodbujal trajnostne načine mobilnosti. S temi prizadevanji smo želeli ustvariti bolj vključujočo skupnost in povečati podporo za osebe s posebnimi potrebami.
OGLEJTE SI NAŠ VIDEO INKLUZIVNEGA IZLETA NA KOLESIH, KI JE BIL IZVEDEN V TEDNU MOBILNOSTI.
PRIDRUŽITE SE NAM NA POTI DO BOLJ VKLJUČUJOČE DRUŽBE!
Če tudi ti želiš postati sopotnik, piši na mail drustvo.zakulturoinkluzije@gmail.com Veselimo se skupnega potovanja!
Projekt je sofinanciran s strani Evropske solidarnostne enote.


