Iz narave v naravo
Program »Iz narave v naravo« izvajamo že več let, zasnovan je bil glede na pretekle izkušnje z delom mladostnikov z lažjo in zmerno motnjo v dušenem razvoju, tokrat tiste, ki so vključeni v športne programe našega društva. Ravno ta ciljna skupina je zaradi svojih specifik pogosto še bolj nagnjena k različnim odvisnostim oziroma neželenemu vedenju, na katere jih domače okolje ne zna/ne zmore ustrezno pripraviti. Ta program zato naslavlja njih in njihove družine, ter dopolnjuje manjko, ki obstaja kljub njihovi športni vadbi.
Najpogostejše težave, ki jih zaznavamo pri ciljni skupini so preveliko uživanje nezdrave prehrane in sladkih pijač, odvisnosti od elektronskih naprav, saj jim le-te velikokrat predstavljajo edini stimulans, nagnjenost k nasilju (tako v družini kot med sovrstniki). Mladostniki iz naše ciljne skupine izhajajo iz okolij, ki za njihovo življenje niso dovolj spodbudna, ne dobijo dovoljšnje podpore v smislu zadovoljevanja njihovih potreb po stabilnosti, po vzdrževanju zdravega življenjskega sloga in po vsesplošni varnosti, ki je za njihov nemoten razvoj nujno potrebna.
Njihove stiske se kažejo v obliki neprilagojenega, velikokrat nasilnega vedenja, za obvladovanje katerega starši nimajo pravega odgovora, metode in orodij. To je tudi razlog, da bomo v aktivnosti vključili tudi starše/skrbnike oziroma družine teh mladostnikov. Ciljna populacija, s katero delamo, za uspešne rezultate in doseganje ciljev potrebuje praktične dejavnosti z neposredno izkušnjo. To bomo v programu storili preko mesečnih športnih udejstvovanj (plavanje, jahanje, športne vadbe, pohodi) in izvedbi dveh taborov (praktične delavnice, priprava mize za obroke, osebna higiena, bonton, spoznavanje z življenjem na kmetiji/v naravi …). Preko aktivnosti bomo spodbujali komunikacijske veščine in jih učili prilagojenega vedenja. Mladostniki bodo vključeni v različne faze aktivnosti (npr. nakup vstopnic, uporaba javnega prevoza, predpriprave na plavanje – preoblačenje, učenje pravil obnašanja na bazenu …).
Tekom leta bomo mesečno izvajali športne aktivnosti, spomladi in jeseni pa bomo (v kolikor bodo sredstva zadostna) v strnjeni obliki organizirali tridnevni tabor za mladostnike, kamor pa bodo zaradi celostnega pristopa vključeni tudi starši/skrbniki oziroma družine.
V letošnje vsebine bomo zajeli tudi tematike preventive pri medvrstniškem nasilju ter ukrepe za preprečevanje le tega, saj se kažejo kot vedno bolj problematične in na žalost aktualne.
Projekt sofinancira Mestna občina Ljubljana.
