Iz narave v naravo

Dotični program preprečevanja zasvojenosti izvajamo že več kot 17 let. Pri načrtovanju aktivnosti nas vodijo pretekle izkušnje sodelovanja z mladimi s posebnimi potrebami. Te so, predvsem v primeru mladostnikov, pokazale na manjko konkretnih aktivnosti, s katerimi bi omenjenim mladim osmislili svoj prosti čas. Te posledično vodijo v zasvojenost, saj mladi raje kot zunaj na prostem, prosti čas preživljajo doma, ob mobilnih telefonih, računalniških igrah itd. 

Omenjenim mladim želimo zato v praksi pokazati, jih opolnomočiti in vzpodbuditi k čimbolj aktivnemu življenjskemu slogu, ki bi vključeval čim manj škodljivih navad. Pokazati jim želimo, da so načini bolj zdravega in njim prijaznega življenjskega sloga tudi bolj dostopni, kot si morda predstavljajo in da prinašajo rezultate, ki imajo pozitivne posledice tako na njihovo zdravje kot tudi splošno počutje.

Zasvojenost, ki so ji mnogi že priča, tako preko staršev kot tudi preko lastne izkušnje (televizija, računalnik, telefon, nezdrava hrana, alkohol, psihoaktivne substance, cigareti itd.), lahko nadomestimo tudi s pomočjo hobijev in interesov ter utrjevanjem delovnih veščin, kar želimo pokazati tudi našim udeležencem. 

Program ponuja možnost vključitve mladostnikov z motnjo v duševnem razvoju, da bodo preko neposredne izkušnje aktivno in usmerjeno preživljali prosti čas, prepoznali lastno moč in sposobnosti, razvijali komunikacijske veščine in prilagojeno vedenje ter si dvignili samozavest. 

Aktivnosti so zastavljene tako, da predstavljajo alternativo nezdravim vzorcem, ki velikokrat vodijo v odvisnosti, ki pa jih naša populacija težje zazna kot problem. 

Tekom leta bomo mesečno izvajali športne aktivnosti (vodne aktivnosti, jahanje, športne vadbe), organizirali pa bomo tudi tabor v strnjeni obliki za mladostnike, kamor pa bodo zaradi celostnega pristopa vključeni tudi starši/skrbniki oziroma družine.

Projekt sofinancira Mestna občina Ljubljana